Uzaktan Eğitim Sürecinde Ortopedik Sorunlara Dikkat!

Uzaktan eğitim sürecinde ortopedik sorunlara dikkat!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemi salgını nedeniyle alınan en radikal tedbirlerden birisi de ilköğretim ve ortaöğretim kapsamındaki eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan devam edilmesi olmuştur. Çocuk sahibi birçok ailenin günlük rutinlerini değiştiren ve herkes için yeni bir dönem başlatan uzaktan eğitim sistemine geçiş sürecinde ise en çok etkilenenlerin başında ise çocuklar ve ergenler gelmektedir.  Bu nedenle uzaktan eğitim sürecinde çocukların ve ergenlerin ortopedik sorunlar yaşamaması için ebeveynlere birçok görev düşmektedir. Bu nedenle anne babaların, çocuklarının bilgisayar kullanımından, oturma şekline ve beslenme alışkanlığına kadar birçok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir.

Covid-19 pandemi salgınıyla birlikte zorunlu bir uygulama haline getirilen uzaktan eğitim nedeniyle çocuklar ve ergenler uzun saatler boyunca sabit şekilde ekran başında vakit geçirmek ve masa başında hareketsiz bir şekilde oturmak zorunda kalmaya başlamışlardır. Evlerde bulunan ve yetişkinlerin kullanımı için üretilmiş masa ve sandalyelerin çocuk vücudu için yeterince ergonomik olmaması, küçük çocuklarda bel ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Tüm bunların yanında ekran karşısındaki yanlış oturma pozisyonları nedeniyle çocuklar ve ergenler arasında kas, bel ve boyun ağrıları ile duruş bozuklukları görülebilmektedir. Bu yüzden ebeveynler, uzaktan eğitim esnasında çocuklarını gözlemlemeli kullanılan sandalyenin çocuğun vücuduna uygun olup olmadığını tespit etmesi gerekmektedir.

Klasik eğitim sisteminde, ders aralarında teneffüse çıkan ve arkadaşlarıyla oyun oynayan çocuklar uzaktan eğitim sırasında böyle bir imkana sahip olamadıkları için daha hareketsiz bir yaşam sürmeye başlamışlardır. Hareketsiz bir yaşam ise, çocukların kas gelişiminin önüne geçebilmekte ve çocuk ve ergenlerde obezite gibi problemler ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

Evlerimizde daha çok vakit geçirmeye başladığımız pandemi sürecinde uzaktan eğitim alan öğrenciler için alınabilecek bazı önlemler ile çocukların ve ergenlerin bel ve omurga sağlıklarını korumak mümkün hale gelmektedir.

Covid-19 pandemisinin evlerde kalan çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin azaltılması hatta ortadan kaldırılabilmesinin en önemli yolu düzenli egzersizden geçmektedir. Her yaş grubundan çocuğun ve gencin uzaktan eğitim derslerinin öncesinde veya sonrasında günlük olarak egzersiz yapması gerekmektedir. Çocuğun egzersizlere ısınma hareketleri ile başlaması unutulmaması gereken kurallardan birisidir. Ders aralarında yapılacak esneme hareketleri ise uzun süreli hareketsizlikten kaynaklı duruş bozukluğu ve bel ağrısına iyi gelecektir. Çocuğu doğru yönlendirebilmek adına bu alanda uzman birinden yardım alınması gerekebilir. Çocukların egzersiz yapmasının yanında gün içerisindeki hareketlilik hallerinin kısıtlanmaması ve ev içerisinde oyun oynarken özgür bırakılması yine dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir.

Ders aralarında alınacak önlemlerin yanında ders sırasında da alınması gereken tedbirler vardır. Öncelikle çocukların ve ergenlerin bilgisayar başında dik ve rahat bir şekilde oturması gerekmektedir. Monitör göz hizasında olmalı ve öğrencinin 90 derece açıyla ekranı izleyebilmesi sağlanmalıdır. Uzun süre boyunca yanlış bir pozisyonda oturmak bel ve sırt ağrılarını da tetikleyerek, ileride tedavisi zor sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü çocuklar ve ergenler için bel bölgesini destekleyen, ergonomik sandalyelerin tercih edilmesi doğru bir karar olacaktır. Bunun için yeni bir sandalye satın alınabilir veya bel bölgesini destekleyen süngerler tercih edilebilir ancak yumuşak, derin ve çukur sandalyeler çocukların ve ergenlerin omurgaları için zararlı olmaktadır.  Sandalyede oturan öğrencilerin ayaklarını yere basabilmesi gerekmektedir.

Yeterli fiziksel aktivitede bulunamayan ve pasifleşmek zorunda kalan çocuklar ve ergenlerde hareket azalmasına bağlı olarak kilo alımı gerçekleşebilmektedir. Sağlıksız şekilde alınan kilolar obezite gibi problemlere yol açarak çocuklarda ve ergenlerde bel ve bacak ağrısına neden olabilmekte ve vücut gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Obeziteye karşı ailelerin çocuklarının beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekmektedir. Ders esnasında öğrencilerin ekran başında bilinçsiz şekilde atıştırmalık tüketmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Ailelerin bu noktalara dikkat ederek hareket etmeleri çocukların ve ergenlerin daha sağlıklı bir uzaktan eğitim süreci geçirmelerine yardımcı olarak derslerinde başarılı olmalarına katkıda bulunacaktır. Fiziksel açıdan uygun koşulların sağlanması çocukların derslerdeki konsantrasyon seviyesini arttıracaktır.