Tenisçi Dirseği

Tenisçi Dirseği Nedir?
Tenisçi Dirseği dirsek ve ön kolun dış kısmında ağrı ve kavrama kuvvetinde azalma ile ortaya çıkan hastalıktır. Tenis oynayanlarda ilk kez tespit edildiği için bu adı almıştır.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?
Elin özellikle güçlü kavrama ve döndürme hareketlerini sık yapanlarda görülür.

Tenisçi Dirseği Neden Olur?
El ve el bileğine kaldırma ve dışa döndürme hareketleri yaptıran kaslar dirsek dış taraftaki kemik çıkıntıya (lateral epikondil) yapışırlar. Bu kasların sıklıkla ve zorlu kullanılmaları sonucunda kemiğe yapıştıkları yerde küçük yırtıklar oluşur. Zamanla bu yırtık bölgesinde yangı (inflamasyon) gelişir. Bu kasınn her kullanımı dirsekte ve kas boyunca ağrıya neden olur. Bazen tek bir güçlü zorlama ile de yırtık ve takiben tenisci dirseği gelişebilir.

Tenisçi Dirseği Bulguları Nelerdir?
Dirsek dış yüzünde ve önkol dış kısmında ağrı mevcuttur. Dirsek dış kısmındaki kemik çıkıntı basma ile çok ağrılıdır. Güçlü kavrama ağrı oluşturur.

Tenisçi Dirseği Tanısı Nasıl Konulur?
Hastanın öyküsü ve muayene bulguları tanı koymaya yeterlidir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?
Tenisçi Dirseği hasta bilgilendirilerek hastalığa neden olan hareketlere engel olunur. Dirsek dış kısmındaki ağrılı bölgeye yapılan kortizon enjeksiyonu çok yaralıdır. Birlikte hastaya tenisci dirseği bandajı önerilir. İnatçı olgularda cerrahi gerekebilir.