Sebepsiz Diz Ağrılarına Dikkat

Çoğu insan diz ağrısının şiddetli olmadığını veya tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymadığını varsayar, çünkü önemli bir yaralanma yaşamamışlardır. Bu bazen doğru olsa da, diz ekleminizde hasar zaman içinde yavaşça ortaya çıkabilir ve sizi önemli bir kaza veya yaralanma kadar etkileyebilir. Yaşadığınız herhangi bir acı, bir şeyin doğru olmadığının işaretidir.

Artrit

Romatoid artrit veya osteoartrit, düşme veya yaralanma olmadan bile şiddetli diz ağrısına neden olabilir. Osteoartrit, yaşlandıkça hissetmeye devam ettiğiniz ağrı ve şişlik ile karakterize edilebilir. Eklemlerinizdeki yapı kaçınılmaz olarak zamanla yıpranır. Romatoid artrit ise eklemlerin şişmesine neden olan kronik bir hastalıktır.

Menisküs Yırtığı

Diz ağrısına neden olan menisküs yırtığının, travmatik bir yaralanma nedeniyle olması gerektiği konusunda bir yanlış kanı vardır. Birçok menisküs yırtığı yaralanmadan kaynaklanabilir, ancak her zaman böyle değildir. Zaman içinde aşınma ve yıpranma dizinizde yırtılmalara neden olabilir ve bu da çok fazla acıya neden olabilir.

Tendinit

Tendonlar eklemlerinizi kemiklerinize bağlar. Tekrarlayan eylemler (yürüme veya koşma gibi) tendonlarınızın iltihaplanmasına ve şişmesine neden olabilir. Bu durum tendinit olarak bilinir. Diz tendiniti oldukça yaygındır. Şişme ve donuk ağrı, dizinizdeki tendinitin imza semptomlarıdır.

Kireçlenme

Ani diz ağrısı osteoartritin (OA) başlangıcını gösterebilir. OA en sık görülen artrit tipidir. Yaşlı insanlar, özellikle sporcular ve sık sık tekrarlanan hareketleri gerçekleştiren kişilerin çoğu bu durum için risk altındadır. Ağrı, hassasiyet ve diz iltihabı osteoartritin gelişmeye başladığının belirtileridir. Çoğu durumda, dizinizdeki ağrı aniden ortaya çıkmaz.

Gut

Vücutta ürik asit birikmesi gut hastalığına neden olur. Asit ayaklarınızda toplanma eğilimindedir, ancak her iki dizi de etkileyebilir. Gut, özellikle orta yaşlı erkeklerde ve postmenopozal kadınlarda yaygındır. Durum yoğun ağrıya ve çok fazla şişmeye neden olur. Gut birkaç gün süren ataklarda ortaya çıkar. Daha önce hiç diz ağrınız olmadıysa ve aniden ortaya çıkarsa, gut başlangıcı olabilir.

Bursit İltihaplanması

Bursit eklemleriniz arasındaki sıvı dolu keselerdir. Dizleri tekrar tekrar bükmek veya bursitlerde kanama, ani bir bursit iltihabına neden olabilir.

Diz Ağrısı Tedavisi

Sebepsizce ortaya çıkan diz ağrısı şikayetlerinde altta yatan nedenin araştırılması ve doğru teşhis edilmesi önemlidir. Genel olarak ortaya çıkan diz ağrılarının tedavi yöntemleri şunları içerebilir:

Tendinit, Gut ve Bursit için

Şişlik, kızarıklık ve yanma benzeri ağrıya neden olan durumların tedavisi genellikle eklemin dinlendirilmesi ile başlar. Koruyucu dizlikler giymek ve fizik tedaviye gitmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri daha az semptom yaşamanıza yardımcı olabilir.

Osteoartrit

Osteoartrit kronik bir durumdur. Tedavi için ağrı kesici ilaçlar ya da fizik tedavi önerilebilir.

Sebepsiz ortaya çıkan diz ağrılarında altta yatan neden çok farklı olabilir. Bu nedenle doğru tanı için mutlaka bir doktora görünmek gereklidir. Teşhis konulduğunda tedavi seçeneklerinin neler olacağı daha doğru belirlenecektir.