Robotik Cerrahi (Makoplasti) İle Yapılan Protez Ameliyatlarının Avantajları Nelerdir?

Eklem replasmanlarının başlangıcından bu yana, ameliyatların iyileştirilmesi ve protez ömrünün uzatılması için farklı yollar aranmaya devam edilmektedir. Ortopedi ameliyatlarında da artık kullanılabilecek bilgisayar yazılımları ve robotlar mevcuttur. Robotik cerrahi, operasyonların daha kesin ve doğru yapılmasını destekleyen bir yöntemdir. Makoplasti yazılımı ile insan faktörü ortadan kaldırılarak, hata oranları düşürülmektedir. Robotik kol kullanımı ile operasyonda kontrol, denge ve uyum sağlanmaktadır.

Makoplasti olarak adlandırılan robotik cerrahi, protez ameliyatları sırasında oluşabilecek komplikasyonları en aza indirgemek ve hastanın kısa sürede iyileşmesini sağlamak için yenilikçi bir çözümdür. Ameliyat, protezin eklemlere yerleştirilmesi için robotik kolu yönlendiren ortopedi cerrahı tarafından yapılmaktadır. Kullanılan robotik kol, eklem protezi ameliyatının planlamasına ve gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır. Makoplasti, eklem replasmanının uyumunu optimize etmek için, bilgisayar destekli, üç boyutlu planlama ve rehberlik aracıdır. Ameliyat öncesinde her hasta için kişiye özgü planlama yapılmasını sağlar.

Makoplasti genellikle osteoartrit(eklem kireçlenmesi) nedeniyle hasar gören diz ve kalça eklemleri için uygulanan protez ameliyatlarında kullanılmaktadır:

Kısmi(Unikondiler, Unikopartmantal) Diz Protezi Ameliyatları: Tüm diz eklemini değiştirmeden sadece bir bölgeyi değiştirmek için mako robotu kullanılmaktadır.

Tam (Total) Diz Protezi Ameliyatı: Dizdeki üç ana bölgenin tamamının robotik kolla değiştirildiği operasyonlardır.

Total Kalça Protezi Ameliyatı: Makoplasti kullanılarak, kalça cerrahisinde büyük bir gelişme sağlanmıştır. Hassas robotik kol, yeni parçaları doğru şekilde yerleştirmek ve operasyon sonrasında görülebilecek komplikasyonları önlemek veya azaltmak için kullanılmaktadır.

Osteoartrit, en sık rastlanan artrit şeklidir. Eklemlerde, kemik uçlarındaki kıkırdağın zamanla sıvı kaybıyla birlikte yıpranmasıyla ortaya çıkmaktadır. Semptomlar zaman içinde kendini belli etmeye başlar ve gün geçtikçe ağrılar artarak artık günlük faaliyetleri etkileyecek seviyeye gelebilir. Osteoartrit kendini ağrı ve ilerleyen evrelerde hareket kaybı ile belli eden bir hastalıktır, özellikle hasta eklemin hareket etmesiyle ve yük verilmesiyle ağrının şiddeti artmaktadır.

Cerrahi operasyon öncesinde elektronik ortamda üç boyutlu eklem modeli yaratılır. Operasyon yapılacak bölge üzerine yerleştirilen sensörlerden aktarılar bilgiler vasıtasıyla, protezin hassas şekilde konumlandırılması ve mükemmel uyum sağlanması için gerekli talimatlar hazırlanır. Bilgisayarlı tomografi taraması da kullanılarak hastaya özel 3 boyutlu bir diz modeli oluşturulacaktır. Operasyon sırasında doğru boyutlandırılmış, doğru konumlandırılmış ve hassasiyet odaklı hastaya özgü operasyon planı kullanılarak, robotik kol sayesinde hasarlı kemik ve kıkırdaklar çıkartılarak ve eklem protezi(implant) yerleştirilir.

Makoplasti operasyonlarının hastalar için çeşitli avantajları bulunmaktadır. Kullanılan robot kol, protez yerleşiminde mutlak bir hassasiyet sağlayarak operasyondan elde edilecek başarıyı destekler. Bu teknolojiler; cerrahi hassasiyet, protez bileşenlerin hizalanması ve yumuşak doku dengesini sağlamak için tasarlanmıştır. Robotik cerrahi ile kesi mümkün olabilecek en az şekilde yapılarak, sağlıklı kemik dokusuna ve çevresindeki yumuşak dokulara zarar verilmeden ameliyatın tamamlanmasını sağlar. Robotik kol sayesinde eklemdeki sağlıklı yani osteoartritten etkilenmemiş olan dokular sorunsuz bir şekilde daha az hasarla ve yıpranmadan değiştirilebilmektedir.

Robotik cerrahi tekniği, hastaların iyileşme dönemini ve süresini kısaltan, iyileşmeye yardımcı olan ve doğal eklem fonksiyonlarını geri kazanmaya yardımcı minimal invaziv bir yöntem olarak kabul edilir. Makoplasti ile hastaların ameliyat sonrası ağrıları büyük ölçüde azalmaktadır.

Bu yöntemlerle yapılan protez ameliyatlarında hastaların rehabilitasyon süreleri, geleneksel yöntemlerle ameliyatlar edilenlere göre daha hızlı olmaktadır. Hasta ilk 24 saat içinde tekrar yürüyebilir ve normal yaşantısına daha kısa sürede dönebilir.

Makoplasti’de kullanılan protezlerin dayanma süresi; hastanın kilosu, aktivite seviyesi ve kemik stoku seviyesi gibi değişkenlere bağlıdır. Size önerilen tavsiyelere uyarak bu süreyi uzatmanız da mümkündür. Operasyon sırasında implantın hizalanması ve konumlandırılması da kullanım süresini belirleyen en önemli etkenlerdendir. Robotik cerrahi yöntemi ile protezler, en uygun şekilde hizalanıp, pozisyonlandırıldığı için daha uzun süre kullanılabilecektir.