Omurgada Kanal Darlığı

Kanal darlığının ileri yaşta sıklığı artar. Ağrı genellikle belden bacağa doğru yayılır ve bacaklarda uyuşma karıncalanma, güçsüzlük, yürüme ve ayakta durmanın kısıtlanması tipik belirtileridir. Boyun bölgesindeki darlıklarda belirtiler benzer şekilde kollarda da görülebilir. Ayrıca denge bozukluğu şikayeti tipiktir.

Omurgada kanal darlığı omurlar arasında eklemlerin, kemikler arasındaki disklerin yıpranmasıyla oluşur. Kemiklerde büyüme, disklerde fıtıklaşma, bağların kalınlaşması, tümörler ya da travmalara bağlı daralan omurga kanalında sinirler sıkışır.

Röntgende ve bilgisayarlı tomografide kemik çıkıntıları ve kanalda daralma görülür. Manyetik rezonans görüntülemede disk ve bağlar gibi yapılarda yıpranma ve omurilikteki üzerindeki baskı tespit edilir.

İlaç tedavisinde ağrı kesiciler, nörolojik ilaçlar ve ya antideprasanlar kullanılır. Fizik tedavi ile denge sağlamada artış ve kaslarda güçlenme elde edilir. Omurgaya enjeksion uygulayarak ağrı azaltılmaya çalışılır.

Cerrahi tedavide amaç omurga kanalını daraltıp omuriliğe basınç yapan yapıları uzaklaştımak ve gerekirse omurgayı implantlarla desteklemektir.