Menüsküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs, halk arasında bir hastalık adı olarak bilinse de aslında dizdeki yapıları koruyan kıkırdak yapılı parçaya verilen isimdir. Menisküsler dize gelen yüklerin taşınmasında ve vücut ağırlığının daha dengeli bir şekilde dağılmasında önemli bir rol oynar.  Menisküs olmadığında diz eklemine gelen yükler doğrudan eklem kıkırdağına binerek erken aşınmaya yani osteoartrite yol açarlar. Bu nedenle, günümüzde menisküsleri korumak ortopedistlerin birinci önceliği haline gelmiştir.

Menisküs, vücudun en çok kullanılan eklemlerinden biri olan diz ekleminde hareket kolaylığı sağlar ve bir conta gibi görev yaparak eklem yüzlerinin birbirine zarar vermeden kaymasına izin verir. Kaval ve uyluk kemiklerinin birbirleri ile temas ettikleri yüzeyleri arttırır. Eklem sıvısının eklem içindeki dolaşımına katkıda bulunur. Menisküs her bir dizde set halinde bulunmaktadır.  Yuvarlak parçasına dış menisküs, hilal şeklindeki kısmına ise iç menisküs denilmektedir.  Menisküs oldukça önemli bir doku olup dize binen yükler üzerinde şok emici etkisi vardır. Menisküsün sadece %15-34’ünün çıkarılması dizdeki şok emici etkisini azaltmakta ve temas basıncını %35 oranında artırmaktadır

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs dokusu, ani dönme hareketleri başta olmak üzere, dizde oluşan travmalar, ilerleyen yaş ve kiloya bağlı olarak yırtılabilmektedir. Bu rahatsızlık sporcularda yaygın şekilde görüldüğü için menisküs yırtığı genelde sporcu hastalığı olarak görülmektedir. Ancak menisküs rahatsızlıkları sadece sporcularda değil, dizini herhangi bir şekilde zorlamış hemen her yaştan insanda görülebilir. Menisküs yırtığı dizde ağrı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.

Menisküs Yırtığı Probleminin Belirtileri Nelerdir?

Menisküs yırtığı rahatsızlığının en belirgin belirtisi diz ekleminden gelen sesler, takılma ve kilitlenme hissidir. Diz ekleminde ağrı hissedilir. Menisküs dokusunda yırtığın oluştuğu an yaralanan bölgeye göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik oluşabilir. Yaralanan kişi dizini tam olarak bükemeyebilir veya doğrultamayabilir. Dizdeki şişlik hareket kısıtlılığı belli bir süreden sonra ortaya çıkan şiddetli ağrı menisküs yırtığı belirtisidir.

Menisküs Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Menisküs dediğimiz yapının büyük bölümünde kan dolaşımı yoktur ancak dış kenarında kan dolaşımı olan bir bölümü bulunur. Menisküs yırtığı kan dolaşımı olan bölgede meydana geldiğinde yırtıkların büyük oranda iyileşme şansı varken kan dolaşımı olmayan bölgelerde iyileşme meydana gelmemektedir. Kan dolaşımının olduğu bölgelerde meydana gelen menisküs yırtıkları için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Menisküs yırtığı için tercih edilen tedavi yöntemlerinden ilki konservatif tedavidir. Bu tedavi türü bir hastalığın yakında izlendiği ve hastalık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik tedaviler bütününe denilir. Menisküs yırtıklarında konservatif tedavi, cerrahi işlemin yapılmasının önerilmediği sporcularda veya yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan menisküs yırtıkları için tercih edilir. İlaç tedavisi ve rehabilitasyon uygulanır.  Menisküs tedavisinde en çok tercih edilen ikinci tedavi yöntemi ise menisküs yırtıklarının dikilmesidir. Ancak menisküsün dikilmesi her hastaya uygulanabilecek bir tedavi yöntemi değildir.  Özellikle kan dolaşmının olduğu bölgede uzunlamasına oluşmuş yırtıklarda dikiş tedavisi yüksek oranda başarı sağlar. Bu oran %75-89 arasındadır. Bu sayede Menisküs dokusu korunarak için gelecekte ortaya çıkabilecek kıkırdak sorunları önlenir

Dikilmeye uygun olmayan ve konservatif cevap vermeyen hastalarda menisküs dokusunun kısmi olarak temizlenmesi önerilebilir. Menisküs tedavisi için önceleri açık cerrahi yöntemler uygulanırken, günümüzde ise modern bir tedavi yöntemi olan kapalı ameliyatlar yani artroskopik kısmı menisektomi yapılmaktadır. Artroskopik kısmı menisektomi operasyonunda diz eklemine yaklaşık 5 mm çaplı bir kamera girilerek diz içinin görüntüsü ekrana yansıtıldıktan sonra diz içindeki bağ ve diğer yapıların muayenesi yapılır. Daha sonra sadece yırtık olan kısım çıkartılarak menisküsün geriye kalan sağlam kısmı korunmaya çalışılır. Özellikle genç semptomatik hastalarda, 40 yaş altı, dizilim bozukluğu olmayan, kıkırdak aşınması olmayan ve tek bölgede ortaya çıkmış olan menisküs yırtıklarında menisektomi sonuçları oldukça yüz güldürücüdür. Tedavi sonrasında %80-85 oranında başarılı sonuçlar alınmaktadır.  Bazen hem genç olup hem de dizdeki menisküsün tamamen alındığı hastalarda menisküs nakli uygulanmaktadır. Ancak kıkırdak aşınması olan, aks sorunları olan ve romatolojik hastalıkların görüldüğü vakalarda bu tedavi yöntemi pek önerilmez.