Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir ?
Elin en önemli sinirlerinden median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanma ile ortaya çıkar ve zamanla elde güçşüzlüğe yol açar. Genellikle her iki eli de tutar.

Karpal Tünel Sendromu Kimlerde Görülür ?
Herkeste görülmekle birlikte 40 yaşın üzerindeki hanımlarda çok daha fazla görülür. Hamilelik dönemlerinde de geçici karpal tünel sendromu ortaya çıkabilir.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur ?
Elin en önemli sinirlerinden median sinirin el bileğinde sıkışması sonucu ortaya ortaya çıkar. Median sinir el bileğinden çevresi kemik ve kalın yumuşak dokulardan oluşmuş bir tünelin içinden geçer. Çeşitli nedenlerle bu kanalın daralması sonucunda sinir sıkışır ve hastalık ortaya çıkar.

Karpal Tünel Sendromu Bulguları Nelerdir ?
Karpal tünel sendromunun en önemli bulgusu başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta uyuşma ve karıncalanmadır. Erken dönemde özellikle sabahları orta parmakta uyuşma ve karıncalanma olarak ortaya çıkar. Parmakların hareket ettirilmesi ile düzelir. Zamanla bu yakınmalar ile hasta gece uykudan uyanır. Elinin şiştiğini zanneder ve eli sallamak ihtiyacını hisseder. Zamanla uyuşma ve karıncalanmalar artar, devamlı hal alır ve başparmakta kuvvetsizlik başlar. İleri olgularda özellikle başparmak tarafındaki kaslarda erimeler görülür.

Karpal Tünel Sendromu Tanısı Nasıl Konur ?
Hastanın tanısı yakınmaları ile konulur ve tanı EMG testi ile desteklenir.

Karpal Tünel Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

Karpal tünel sendromunun tedavisi ameliyattır. Cerrahi dışındaki yöntemler geçicidir ve genellikle cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilen olgularda şijkayetler tekrarlar. Ameliyatla sıkışmış olan sinirin gevşetilmesi gerekir. Ameliyat anestezi ile yapılır. Cerrahi avuç içinden yapılan 3 cm lik bir kesiyle (açık cerrahi) yapılar. Uygun olgularda endoskopik yöntemle (kapalı) de yapılır. Hasta ameliyat edildiği gün taburcu edilir.