Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji ya da fibromiyalji sendromu (FMS), özellikle orta yaşlı kadınlarda rastlanan kronik bir rahatsızlıktır. Genel olarak en bilindik belirtileri kaslarda ve kemiklerde uzun süreli ağrı, aşırı yorgunluk ve uyku problemleridir. Yaşam kalitesini ve standartlarını düşüren bir romatizmal sendrom olan fibromiyalji, tedavi edilmezse kişinin iş hayatındaki başarısını ve sosyal hayatını olumsuz yönde etkileyebilir.

Fibromiyalji Teşhisi

Fibromiyalji teşhis edilmesi zor bir rahatsızlıktır çünkü belirtileri başka hastalıklarla karıştırılabilir. Ancak, en önemli belirtileri hastanın saatlerce uyusa bile yataktan çok yorgun bir şekilde kalkması ve bu yorgunluğun gün boyu sürmesi olmakla birlikte, depresif bir ruh haline bürünme, baş ağrısı, kaygı, odaklanmada güçlük çekme, unutkanlık, vücudun belli bölgelerinde aşırı hassasiyet, şiddetli ağrılar ve nefes almakta zorlanma gibi semptomlar da söz konusudur. Özellikle omuzlar, dizler, dirsekler, kalçalar, üst göğüs ve başın üstü gibi bölgelerde yoğunlaşan uzun süreli ağrıların başka bir tıbbi kaynağı yoksa fibromiyalji tespit edilebilir. Fibromiyalji tanısı koyabilmek için uygulanan belli bir laboratuar testi yoktur.

Fibromiyalji Neden Olan Faktörler

Fibromiyaljinin genetik bir rahatsızlık olabileceği kaydedilmektedir. Bu nedenle ailesinde bu rahatsızlık görülen kişiler için risk yüksek oranda artmaktadır. Ancak fibromiyalji psikolojik ve çevresel faktörlerden de etkilenen bir sendromdur. Depresyon ve anksiyetesi olan kişilerde fibromiyaljiye daha çok rastlanmaktadır. Fibromiyaljinin erkeklere göre kadınlarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Hastaların %80’inden fazlası 25-55 yaş aralığındaki kadınlardır. Özellikle stresli bir iş hayatına sahip olan ya da çok yoğun çalışan kişilerde görülmesi olasıdır. Bunlar dışında psikolojik travmalar, bir yakının kaybı, enfeksiyon, cerrahi ameliyatlar gibi tetikleyici nedenler de söz konusu olabilir. Az da olsa gençlerde, hatta çocuklarda da fibromiyalji ile karşılaşılabilmektedir.

Fibromiyalji İçin Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Fibromiyalji günümüzde tam anlamıyla tedavi edilemeyen bir hastalıktır. Bu nedenle uygulanan tedavilerdeki amaç şikayetlerin mümkün olduğunca azaltılması ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir.

Doğru teşhis konulduktan sonra fibromiyalji tedavisi için karşımıza birkaç seçenek çıkmaktadır. Bunların başında ilaç tedavisi, ozon tedavisi, hidroterapi, elektroterapi uygulamaları, doku masajı, klasik masaj ve egzersiz gelmektedir. Egzersiz tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur. Her hastaya uygun bir egzersiz planı oluşturulur ve hastadan bu programa istikrarlı bir şekilde uyması beklenir. Gevşeme egzersizleri, germe egzersizleri, yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler tedaviye olumlu katkıda bulunur. Bu egzersizlerle hastanın azalan kas gücü ve dayanıklılığı arttırılmak istenmektedir.

Fibromiyalji sendromu tedavisi için yaygın olarak kullanılan ilaçlar ağrı kesiciler, antidepresanlar, anti epileptikler, kas gevşeticiler ve uyku haplarıdır. Ancak bu medikal tedavinin yanında hastanın kendi hayatında değişikler yapması gerekir. Aşırı heyecan ve stresten uzak durması, kendisine fazla yüklenmemesi, iş hayatını düzenlemesi, düzenli uyuması, sağlıklı beslenmesi ve gerekiyorsa psikolojik bir destek alması önerilir.

Yukarıda bahsettiğimiz semptomları gösteren hastalar mutlaka bir doktora danışmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi fibromiyalji sendromunda da doğru teşhis çok önemlidir. Yanlış teşhis beraberinde yanlış tedavi yöntemleri ve hastalar için yıpratıcı bir süreci getirir. Fibromiyalji tedavisine ek olarak akupunktur ya da aromaterapi gibi alternatif yöntemler de bulunmaktadır ancak bunların tek başlarına başarılarını kanıtlanmamıştır. Bu nedenle eğer doktorunuz tarafından tavsiye edilirse bunlar da tamamlayıcı tedaviler olarak değerlendirilebilir.