Donuk Omuz Sendromu

Donuk Omuz Sendromu

Donuk omuz sendromu en çok rastlanan ortopedik rahatsızlıklardan biridir. Adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) olarak da adlandırılan bu sendrom, yaygın görülse de pek bilinmemektedir.

Özellikle kadınlarda daha sık karşılaşılan donuk omuz sendromu, omuzda geçmek bilmeyen bir ağrı veya tutulma hissiyle kendini gösterir. Ağrılı bir süreç olan bu hastalıkta, hastalar bir süre kollarını hareket ettiremeyebilir. Zamanında tedavi edilmeyen ve ilerlemiş vakalarda ise hastaların omuz hareketleri ileri derecede kısıtlanır. Hastalar bir yere uzanmak, eğilmek, dolaptan bir şey almak hatta duş almak gibi günlük faaliyetlerini gerçekleştirmede bile güçlük çekerler. Ancak zamanında teşhis edilirse, tedavisi mümkündür.

Diğer belirtileri arasında şunlar vardır:

-Kol hareket ettirildikçe artan omuz ağrısı,
-Özellikle geceleri artan ve uykusuz bırakacak derecede şiddetli bir ağrı,
-Kolun belli bir noktadan yukarı kaldırılamaması, döndürülememesi veya bükülememesi.

Donuk Omuz Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Donuk omuz sendromu pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilse de hastaların büyük bir bölümünde belirli bir neden tespit edilememektedir. Daha çok 40 yaşının üstündeki kadınlarda görülen donuk omuz sendromu, bazen geçmişte yaşanan bir omuz incinmesinin yıllar sonra ortaya çıkan bir sonucu olabilmektedir. Bu durumdaki hastaların diyabet, tiroid, kolesterol, kalp rahatsızlıkları gibi metabolik problemleri, boyun problemleri ve kadın hastalar için meme rahatsızlıkları olup olmadığı tespit edilmelidir. Özellikle şeker hastalığı gibi metabolik rahatsızlıkları bulunan hastalarda tedaviye sonuç almak daha zordur. Bundan başka omuz, eklem, tendom yırtıkları veya omuz-eklem kireçlenmeleri de beraberinde donuk omuz sendromunu getirebilir. Bir başka ihtimal ise herhangi bir cerrahi işlem ya da travma sonrası meydana gelen donuk omuz ağrılarıdır. Genel olarak stresli bir iş hayatına sahip olmak da bu sendromu tetikleyen bir unsurdur. Ayrıca donuk omuzun erkeklerden çok kadın hastalarda görüldüğü bilinmektedir.

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Koyulur?

Donuk omuz tanısı koyabilmek için öncelikle fiziksel bir muayene gereklidir. Doktorunuz ilk değerlendirmede kolunuzu yukarı doğru kaldırarak hafifçe döndürecek ve hareketinizi gözlemleyecektir. Bu hareket sırasında hissettiğiniz acının miktarı ve yeri tespit edilecektir. Daha sonra bir de omuz röntgeni alınması net bir tanı konabilmesi için yararlı olacaktır. Ayrıca hastanın gösterdiği belirtiler dışında, hastalık geçmişinin de mutlaka bilinmesi gereklidir.

Tedavi Yöntemleri

Donuk omuz sendromunun erken teşhis edilmesi durumunda, uygulanacak ilk tedavi yöntemi fizik tedavidir. Fizik tedavi ile omuz hareketlerinin esnemesi arttırılarak o bölgenin büzülmesinin önüne geçilir.

Ancak, omuzda büzüşme çoktan meydana gelmiş ve yumuşak dokular hiçbir şekilde ayrılamıyorsa, bir başka deyişle fizik tedavi için geç kalınmışsa en etkili çözüm ameliyattır: Fakat hastalara ameliyat sonrası da fizik tedavi önerilmektedir.

Bir diğer yöntem ise blok tedavi adı verilen, lokal anestezi ile sadece omzu uyuşturarak uygulanan enjeksiyondur. Şişme ve hassasiyeti azaltan bir steroid olan kortizon iğneleri eklemin içine enjekte edilir. Bu tedavide amaç doğrudan ağrının azaltılması ve bu sayede hastalara hareket kolaylığı sağlanmasıdır. Bu yöntem ayrıca fizik tedaviyi tamamlar ve etkisini yüksek oranda arttırır. Bu yöntemin yaygınlaşmasından beri donuk omuz ameliyatları eskisi kadar tercih edilmemektedir.

Pek çok hasta tedavi sonrası omzundaki hareket yeteneği tümüyle geri kazanabilmektedir. Ancak bu süreç biraz zaman alacaktır. Hastalar ameliyat sonrası egzersizlerini düzenli olarak yapmaya özen göstermeli ve gerekliyse fizik tedaviye devam etmelidir. Bu sayede esnemeler ile ağrı azaltılacak ve hareket yeteneği yeniden kazanılacaktır.