Çocuklarda Sıkça Meydana Gelen Büyüme Ağrıları Nelerdir?

Çocuklarda Sıkça Meydana Gelen Büyüme Ağrıları Nelerdir?

Büyüme ağrıları çocuklarda üç ile beş ve sekiz ile on bir yaşları arasında görülen ciddi olmayan kas ağrılarıdır. Bu ağrılar genellikle çocukların bacaklarda bazen kollarında da görülen zonklamaya benzer bir ağrıdır. Bazı çocuklarda bu ağrılara eşlik eden karın ağrısı ve baş ağrısı da görülebilir. Büyüme ağrılarının teşhisi bir dışlama tanısıdır yani ağrı yapabilecek diğer olasılıklar incelenip elendikten sonra konulan bir teşhistir. Bu ağrıların adı büyüme ağrısı olsa da büyüme ile ilişkili değildir çünkü çocuklarda büyümenin pek de hızlı olmadığı dönemlerde bu ağrılara rastlanmaktadır.

Oldukça yaygın görülen büyüme ağrılarına çocukların yüzde %10 ile % 35’inde en az bir kez rastlanmaktadır. Bu ağrılar hem kızlar ve hem de erkeklerde görülse de kızlarda daha yaygındır. Büyüme ağrıları genellikle öğleden sonra görülmeye başlanır, bazen çocuğunuzu uyandıracak kadar şiddetlenebilir. Sabahları pek rastlanmayan bu ağrı ara ara kendini gösterir, her gün ortaya çıkmayabilir.

Büyüme ağrılarının nedeni kesin bilinmemekle beraber genellikle gün içindeki hareketliliğe bağlı oluşan kas ağrılarıdır. Ağrı eşiği düşük çocukların bu ağrıları hissetme ihtimali de daha yüksektir. Çocuğun çok ağrısı olsa da kas ve kemiklerinde bir sorun olduğu anlamına gelmez ve basit tedavilerle geçebilir.

Büyüme Ağrıları Belirtileri :

  • Ağrılar vücudun iki yanında da izlenir. Genellikle uyluklar ve diz kapaklarının arkası gibi bacak kısımlarında görülür. Dizde nadiren ağrı olur, ağrı sırasında da eklemin normal görünmesi gerekir. Ağrılar çocuğun hareketlerinden etkilenmez, artmaz ya da azalmaz.
  • Ağrı ara sıra görülür; gelir ve gider. Bazen birkaç dakika bazense birkaç saat sürebilir. Genellikle 10 ile 30 dakika arasında görülmektedir. Bazen bir hafta boyunca belli saatlerde ağrı görülebilirken bazen de haftada birkaç kez görülebilir. Büyüme ağrıları genellikle öğleden sonra ve akşamüzeri görülmeye başlar. Sabah diner ama çocuğun uyuma saatinde şiddetlenebilir.
  • Ağrılar çocuğun hareketlerini kısıtlamaz ve bacağında topallamaya neden olmaz her zamanki gibi koşup oynayabilir.
  • Bazen kollarda da kas ağrıları görülebilirken bazen de baş ağrısı ve karın ağrısı da oluşabilir. Kollarda görülen büyüme ağrıları genellikle her iki kolda da görülür. Kol ağrısı ile bacak ağrısı aynı anda da oluşabilir.
  • Çocuklarda görülen sırt ağrıları büyüme ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Bu ağrılar genellikle kas gerginliği ya da kötü duruştan kaynaklanıyor olabilir.
  • Bazen çocuklarda iki yaşında başlayan bu ağrıları, çocuğunuzun huzursuz olmasından ve bacaklarını ovalamasından anlayabilirsiniz. Büyüme ağrıları çocukları gece uyandırabilecek şiddettedir ve zonklamalarla ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun bacaklarına hafifçe masaj yaparak rahatlatabilirsiniz.

Büyüme Ağrılarının Tedavisi:

Büyüme ağrıları için en iyi tedavi yöntemi kasları rahatlatmak için masaj yapmaktır. Özel masaj yağları kullanabilirsiniz. Sıcak banyo ya da ısıl işlem gibi sıcak (yakmayacak ılıklıkta) su torbaları rahatlatır. Bu ağrıların belirli bir tedavisi yoktur. Germe hareketleri de kasları rahatlatacaktır. Doktorunuzdan onay aldığınız basit ağrı kesiciler verilerek de ağrılar dindirilebilir. Fakat aspirin verilmemesi önerilmektedir.

Büyüme ağrılarına neyin sebebiyet verdiği henüz bilinmemektedir fakat düz tabanlı ve ağrı eşiği düşük olan çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Bu ağrılar rastlanan çocuklarda kemik gücünün daha zayıf olduğu izlenmiştir. Bu nedenle çocuğun daha hareketli olduğu günler ağrılar da artmaktadır.

Büyüme ağrıları genellikle ergenlik dönemi ile sona erer. Fakat yetişkinlerde de bazen buna benzer ağrılar görülebilmektedir. Aşırı kullanım ya da normal kramplar nedeni ile görülen bu ağrılar altta yatan farklı bir sebep olmadığı sürece oldukça zararsız kas ağrılarıdır.