Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boynunuzda daha önce hissetmediğiniz bir ağrı belirdiyse bunun sebebi boyun fıtığı olabilir. Yaş ilerledikçe oldukça sık rastlanan bu hastalığın sebebini tam olarak belirleyebilmek mümkün değildir. Fakat bilinen şudur ki yaş aldıkça aşınma ve yıpranmalar nedeniyle disklerde de fıtıklaşmaya yatkınlık başlamaktadır. Disklerin içerisindeki su miktarı yaşa bağlı olarak düşer, kurur ve sertleşir ve böylece esneklik kaybına neden olur. Siz hareket ederken fıtıklaşma ve kopmalar yaşama olasılığınız daha çok artmaktadır. Bu nedenle ani ve sarsıntılı hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Yük kaldırırken indirirken, egzersiz yaparken ya da günlük hayatımızdaki basit aktivitelerde hızlı hareket eder ve boynunuzu döndürür, bükerseniz disklerin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bazen kişinin hareketlerinden bağımsız olarak boyun fıtığına genetik bir yatkınlık da söz konusu olabilir. Bazense sebepsizce kendiliğinden ortaya çıkabildiği gibi sigara içmek de riskinizi artırmaktadır. Fiziki çalışma gerektiren meslek gruplarında da boyun fıtığına rastlanma oranı artmaktadır. Tekrar tekrar kaldırma, itme, çekme, bükme gibi hareketlerin sıklıkla tekrar edildiği meslek gruplarında boyun fıtığı riski daha yüksektir.

Boyun ağrısının başlıca nedenlerinden olan fıtıklaşmış disk, bir sinir köküne basınç uyguluyorsa genellikle tek taraflı olarak bir kolda ya da elde hissedilen kaslarda güç kaybı, ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler gösterebilir. Kolunuzdan elinize yayılan bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu ağrı, öksürük, aksırık gibi boynunuzun ani hareketlendiği durumlarda kolunuza aniden vurabilir. Genellikle keskin bir ağrı ya da yanma olarak tanımlanmaktadır. Omzunuzun herhangi bir kısmında, başınızı çevirirken ve boynunuzu bükerken de boynunuzda ağrı görülebilir. Bazen kaslarda kontrolsüz gerilme (spazm) de olabilir. Fıtıktan etkilenen sinirlerin bağlı olduğu kaslarda güç kaybı izlenir; bazen eşyaları kaldırma ve tutmada zorluk yaşayabilirsiniz.

Bu belirtileri fark ettiğinizde doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz öncelikle ağrılarınızın nedenini bulmak için yaşam tarzınızı, mesleğinizi ve eksiksiz tıbbi geçmişinizi soracaktır. Ayrıca sizi kas zayıflığı ve uyuşukluk testi de içeren bir fiziksel muayeneden geçirecektir. MR ve Bilgisayarlı Tomografi ve röntgen gibi görüntüleme testleri ile de bir boyun fıtığı söz konusu ise kolaylıkla fark edilecektir.

Ağrı kesiciler ve dinlenme ile bazen kısa sürede de bu ağrılardan kurtulabilirsiniz. Hastalar genellikle dört ile altı hafta içinde iyileşerek normal aktivitelerine dönecektir. Gün içinde hareketliliğinizi azaltıp, dinlenerek ve buz /ısı terapileri ile kısa sürede ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Eğer gerekliyse doktorunuz spinal enjeksiyonlar ve fizik tedavi de önerebilir. Spinal enjeksiyonlar sinirlerde ödem ve iltihaplanmayı önlemek için ağrı hissedilen bölgeye uygulanır. Bu enjeksiyonlar, hastaların yarısında hemen rahatlamaya neden olur. Bu uygulamanın tam olarak etki göstermesi için tekrarlanabilir. Ardından fizik tedavi egzersiz programları ile devam edilebilir.

Boyun fıtığında kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan fizik tedavi; boyun, omuz ve kol kaslarınızı güçlendirme ve germe işlemleri ile yapılır. Ayrıca yoga, akupunktur ve meditasyon gibi bütünsel tedavi yöntemlerinden de faydalanarak ağrılar rahatlatılabilir.

Eğer tedavi görüp 4 ile 6 hafta gibi bir süre zarfında ağrılarınız dinmediyse, semptomlarda ilerleme görülürse ve geleneksel tedavi yöntemleri ile sorununuz çözümlenemezse cerrahi müdahale önerilebilir.

Boyun fıtığını önlemek için düzenli egzersizler yapabilir ve duruşunuza dikkat edebilirsiniz. Özellikle masa başında çalışıyor ya da cep telefonuna sık sık bakıyorsanız ekranın göz hizasında olmasına dikkat etmeli, boynunuzu uzun süre aşağıya bükük tutmamalısınız. Başınızı dik tutmalı ve ağır nesneleri kaldırıp hareket ettirirken ani hareketlerden kaçınmalısınız. Ayrıca kilonuza dikkat ederek sigara kullanımından kaçınmanız da boyun fıtığı riskinizi azaltacak faktörler arasındadır.