Bel Ve Boyun Fıtığı Tedavileri Nelerdir?

Bel Ve Boyun Fıtığı Tedavileri Nelerdir?

Bel ve boyun fıtığı, omurlarımız arasındaki yumuşak doku yastığının dışarı çıkmasıyla oluşmaktadır. Omurgamızda, her bir omurun arasında amortisör görevi gören disk adını verdiğimiz yastıklar bulunur. Fıtıklaşan disk, omurların arasından çıkarak sıkışan sinirlerdir. Sinirlere baskı yapıldığı için kişiye oldukça acı verir. Omurganın herhangi bir yerinde oluşabilecek fıtıklaşmış disk, sinirleri tahriş edebilecektir. Bel ve boyun fıtığının en önemli belirtileri şunlardır: Bel ağrısı, boyun ağrısı, sırtta hareket kısıtlaması, ellerde – kollarda, bazen bacaklarda uyuşukluk, karıncalanma ve kas güçsüzlüğüdür.

Omurgada fıtıklaşmış her disk semptomlara neden olmayacaktır fakat bazen de hastalarda şiddetli ağrılar ve kas spazmlarına neden olur. Çoğu hasta için cerrahi bir tedavi gerekmez. Bel ve boyun fıtığında tedavinin birincil amacı ağrıyı hafifletmektir. Ağrıya neden olan hareketten kaçınarak ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak semptomların birkaç gün içinde hafiflediği gözlenebilir.

Bel ve boyun fıtığında konservatif (cerrahi olmayan) tedavi yöntemleri ağrıyı dindirebilmek için bir ila iki ay boyunca uygulanabilir. Bu yöntemlerle başarı yakalanıp, hastanın ağrısı ve rahatsızlığı dinerse tedavilere devam edilir. Fakat konservatif tedavi yöntemleri ile hastalık iyileştiremezse, şiddetli ağrı duyulmaya devam edilir ve hastanın fonksiyon kaybı, kas zayıflığı ve uyuşma sorunları devam ederse cerrahi operasyon bir seçenek olarak önümüze çıkar.

İlaçla tedavi yöntemi de konservatif tedaviler arasında sayılmaktadır; hastaya ağrısını azaltıcı antienflamatuar ilaçlar, narkotik ağrı kesiciler, iltihap azaltıcı oral steroidler ve epidural enjeksiyonlar verilebilir.

Doktorunuz ağrılarınızın hafiflemesi için tedavinin bir aşaması olarak fizik tedavi de önerebilir. Fizyoterapist sizi muayene ederek özel bir tedavi programı uygulayacaktır. Fizik tedavide ağrınızı azaltmak için egzersizler, hareket aralığı ve kas kontrolü üzerine çalışmalar yapılacaktır. Fizyoterapi programında hastanın ihtiyacına göre masaj, ağrı kesici buz ve ısı tedavisi, ultrason tedavisi, kaslar için esneme – germe egzersizleri, basit egzersizler ve elektriksel kas stimülasyonu önerilebilir.

Fıtıklaşmış diskte kayma çok şiddetli ise fizik tedavi seçeneği hiç değerlendirilmeden bel ve boyun fıtığına cerrahi olarak müdahale edilecektir. Fizyoterapi sonrasında ağrılar dinmiyor ve üç aydır hasta bu ağrılarla baş etmeye çalışıyorsa omurlar arasında sıkışan sinirin alınması için cerrahi yöntem tercih edilebilir.

Hastada denenen diğer tedavi yöntemlerine rağmen bel ve boyun fıtığı ağrısı ve semptomları giderek kötüleşiyorsa omurga cerrahisi gerekebilir. Cerrahi operasyondan önce doktorunuz sizden bazı görüntüleme testleri isteyecektir. Röntgen, bilgisayarlı tomografi, MR ya da EMG – NCS sonuçlarına göre fıtıklaşan diskin yeri ve durumu hakkında tam anlamıyla bilgi sahibi olunarak ameliyatın türü hakkında bir karar varılır. Bel ve boyun fıtığında en sık uygulanan operasyon türü dissektomidir. Bu operasyon türünde, omurlar arasında sıkışan diskin bir kısmı ya da tamamı çıkarılmaktadır. Sırtınızda ya da boynunuzda bir kesi ile ulaşılan diske özel aletlerle müdahale edilir. Daha az invaziv yöntemle tek bir fıtıklaşmış disk için yapılan bu operasyona mikrodiskektomi denilmektedir. Bu hastalar genellikle ayakta tedavi edilmektedir.

Omurgada birden fazla fıtık söz konusu ise daha kapsamlı bir cerrahi prosedür de gerekebilir. Cerrahi operasyonlardan sonra doktorunuz ya da fizyoterapistiniz size yavaş tempoda yürüyüş, vücudunuza esneklik kazandıracak özel egzersizler önerebilir. Operasyondan sonra hastanın zorlayıcı hareketler yapması yasaklanmaktadır.

Bel ve boyun fıtığının tekrarlama olasılığı az da olsa vardır. Konservatif yöntemlerle tedavi edilen fıtığın tekrarlama oranı daha yüksek olacak; ağrı ve semptomlar zaman zaman yeniden ortaya çıkabilecektir. Kilonuza dikkat eder, uygun kaldırma-taşıma tekniklerini uygular ve kaslarınızı güçlendirecek egzersizlere devam ederseniz, uzun yıllar sağlıklı bir şekilde bel ve boyun fıtığından korunabilirsiniz.