Bel Ağrılarınız Skolyoz Habercisi midir?

Bel Ağrılarınız Skolyoz (Omurga Eğriliği) Habercisi midir?

Omurga, bacaklar ve başın arasında bulunan, vücut ağırlığının tam olarak üçte ikisi kadarını taşıma konusunda görev alan önemli bir bölgedir. Hatta omurga için köprü benzetmesi yapılabilir. Omurga, 23’ü hareketli olmak üzere toplamda 33 kemikten meydana gelir. Bu kemiklere omur adı verilir.

Omurga sistemi içerisinde bulunan kemikler birbirlerine disk adı verilen yastıkçıklar, bağlar, kaslar ve eklemler ile bağlıdır. Omurilik, merkezi sinir sistemi açısından büyük önem taşır. Beyin ile vücut arasındaki iletişimi sağlayan yapı omuriliktir. Kaslarımızı çalıştıran ve hissetmemizi sağlayan tüm sinirler omurilikten omurgalar arasında bulanan deliklerden çıkarak vücuda dağılır. Yani omuriliği koruyan kemik yapılar omurgalardır.

Skolyoz ve Bel Ağrısı İlişkisi
Bel ağrısı, skolyoz belirtilerinin başında gelir. Bazı skolyoz hastalarında bel ağrısı ve sırt ağrısı ya da sinirlerin beslediği kasların bazılarında güç kaybı gibi sorunlar meydana gelebilir. Kişinin dik durmaması, yanlış duruş gibi postur bozukluğu ile günlük yaşamına devam etmesi omurga deformasyonuna yol açabilir. Bunun yanı sıra fonksiyon kaybı ve bel ağrısı gibi durumlar genel olarak bireylerin doktora gitme sebepleri arasında yer almaktadır, bu durumlar dikkate alınmalıdır. Kişi uzun bir süre boyunca oturduktan sonra ayağa kalkarken zorluk yaşıyor, bel ağrısı çekiyor, istirahat halinden hareket haline geçerken ağrı hissediyor, bel kaslarında gerginlik oluşuyor, bacaklarında yorgunluk, güçsüzlük, uyuşma, karıncalanma ya da halsizlik hissediyorsa en kısa sürede mutlaka bir hekime danışmalıdır. Sonuç olarak bu semptomlar başka hastalıkların da habercisi olabilir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?
Skolyoz’un birçok belirtisi vardır. Bir kişide skolyoz varsa aşağıdaki semptomlara rastlanabilir:

Yürüme esnasında aşırı derecede zorluk çekme

Omuzlarda oluşan duruş bozuklukları

Kişinin kendisini sürekli bir şekilde yorgun ve halsiz hissetmesi

Dik durmakta zorluk çekmek ve kambur durmak

Göğüs kafesinde asimetrik görünüm

Nefes darlığı şikayeti

Bacak bölgesinde meydana gelen ağrılar, halsizlik ve uyuşma hali gibi sorunların oluşması

Sırtta meydana gelen cilt anormallikleri (renk değişikleri olan yada kıllanma artışı olan bir bölge görülmesi ve gamzeleşmeler izlenmesi)

Gövdenin bacaklara nazaran daha orantısız oluşu

Bacakların anormal bir şekilde uzun olması

Dik duruşta omuzların yatay eksende paralel olmaması

Kolların anormal bir şekilde uzun olması

Öne doğru eğilince ortaya çıkan sırtta bulunan çıkıntılar (Göğüs kafesinin bir tarafının diğer tarafa göre daha yüksekte durması)

Yan tarafa doğru oluşan eğrilik

Anormal derecede görünen kamburluk

Anormal bir biçimde iç tarafa doğru oluşan eğrilik

Birbirine eşit olmayan kalçalar

Birbirine eşit olmayan bel kısmı

Denge ile alakalı bozukluklar oluşması

Kişinin dış görünüşündeki farklılığa ya da bozukluğa bağlı gelişen psikolojik sorunlar

Skolyoz belirtileri yukarıda bahsettiğimiz şekillerde ortaya çıkabilmektedir fakat bu belirtiler her zaman için Skolyoz hastalığı tanısı için yeterli değildir. Skolyoz tanısı için öncelikle fizik muayane ve tüm omurganın boyun kökünden kuyruk sokumuna kadar uzanan mesafede değerlendirilmesini sağlayan uygun görüntüleme yöntemleri esastır. Herhangi bir hastalıktan şüpheleniyorsanız teşhisi kendiniz koymaya çalışmamalı, teşhis ve tedavi için mutlak uzman hekim görüşü almalısınız. Sağlık konusunda kaynağı belirsiz, kulaktan duyma asılsız bilgilere itibar etmeyerek, bu tip bulgulara kendinizde rastlıyorsanız muhakkak bir hekime danışıp, destek isteyiniz. Bu belirtileri bir tanıdığınızda ya da yakınınızda farkediyorsanız da kendisini bu konuda uzman bir hekime gitmesi için yönlendiriniz.